Get Adobe Flash player

Nasi ratownicy na podium

W Barczewie – małym urokliwym miasteczku położonym na Warmii w dniach 17-19 czerwca 2016 roku odbyły się „Ogólnopolskie Mistrzostwa w Ratownictwie w Ramach Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy Barczewo 2016”. Była to X edycja mistrzostw i jak dotychczas największa pod względem ilości drużyn (aż 33), pozorantów, sędziów oraz konkurencji. Największa w Polsce.

Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce zajęła OSP Luboń w składzie Mateusz Chmielewski – ratownik medyczny w zespole P0204 Rataje, Michał Kasperczak – ratownik medyczny w zespole P0209 Luboń, Krystian Jankowiak – strażak OSP Luboń oraz Piotr Łuczak – strażak OSP Luboń.

SERDECZNIE GRATULUJEMY!

kpp mistrzostwo

Mistrzostwa organizują fanatycy ratownictwa, którzy poświęcają ogromną ilość swojego czasu, aby zapewnić atrakcyjne pozoracje nie czerpiąc przy tym żadnych korzyści finansowych, gdyż wszelkie zebrane fundusze przeznaczane są na organizację mistrzostw. W tym roku blisko 150 osób pracowało przy tej imprezie całkowicie non-profit.

Ideą zawodów jest popularyzacja szeroko pojętego ratownictwa, integracja ratowników z różnych grup ratowniczych tj. OSP, PCK, WOPR, Policji, Joannitów, szkół i studiów medycznych, zakładowych grup ratowniczych itp. Impreza od początku istnienia ma charakter otwarty i zgłosić się może każdy zespół, który chce spróbować swoich sił w konkurencjach ratowniczych. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Zawodnicy w ciągu 2 dni zmagają się z przygotowanymi pozoracjami wypadków, gdzie muszą się wykazać znajomością technik ratowniczych, za co otrzymują punkty. Ostatniego, 3-go dnia ogłaszane są wyniki.

Tradycją tej imprezy jest brak nagród, zwycięzcy otrzymują puchary, medale, certyfikaty, dyplomy. Uczestnicy otrzymują smycz, kubek i koszulkę z logo mistrzostw. Zespoły przejeżdżają na profesjonalnie zorganizowaną imprezę ratowniczą, gdzie mogą się sprawdzić w profesjonalnie przygotowanych konkurencjach, które są rozlokowane pośród przepięknych warmińsko-mazurskich terenów. Uczestnicy w czasie wolnym od konkurencji mają do dyspozycji wodny sprzęt rekreacyjny, dzięki czemu mogą się przekonać o tym, że Warmia i Mazury to 7 Cud Natury.

W tegorocznej imprezie uczestnicy zmierzyli się w skrajnie ciężkich warunkach z konkurencją sprawnościową w piątek oraz mieli do pokonania aż 18 konkurencji w sobotę. Wśród konkurencji były m.in. Samobójca – wisielec, wypadek samochodu z motocyklem, wypadek na rusztowaniu na budowie, wypadek samochodu z kontenerem, wypadek samochodu który stoczył się w rów, wydobycie z tunelu górnika-amatora, ewakuacja osoby ze strefy niebezpiecznej, pomoc poparzonym osobom ewakuowanym z pożaru, pomoc osobie, która straciła rękę, pomoc przez telefon, pomoc osobie bezdomnej rannej nożem, postrzał myśliwego, wywiad z bardzo chorą osobą, pomoc narciarzowi wodnemu, akcja RKO na fantomie, jedną ze scenek był wykład, jaki musiał przeprowadzić każdy uczestnik zespołu na wylosowany temat ratowniczy. Na rozluźnienie każdy z zespołów musiał udać się na barczewską wieżę ratuszową i odnaleźć ukryty na murach barczewskich budynków napis, którym był „Rok Feliksa”, co związane jest z Rokiem Feliksa Nowowiejskiego, który urodził się w Barczewie.